Historie

Historie Střelky sahá až do roku 1964, kdy byla založena družina Lišek. Zakladatelem byl Peggy Jejkal, členy jeho synové Tomáš (Sam) a Jirka (Levák) a jejich spolužáci.

Později se družina Lišek přejmenovala na oddíl Stopa a přibrali ještě dívčí oddíl Čtyřlístek, pod vedením Jiřiny (Rajky) Jejkalové. Společné tábory na sebe nenechaly dlouho čekat. Od roku 1972 mohli členové Střelky jezdit na krásné místo uprostřed lesů, nedaleko Telče. Skrýchovské tábořiště dostalo jméno Rákosí (Radost, Krása, Odvaha a Síla). Začala se psát historie místa, které pro mnoho dětí i dospělých zůstane tou nejhezčí vzpomínkou na letní prázdniny.

Do Skrýchova jezdíme stále, mnohé se změnilo, ale důležité je, že  pořád zde mohou trávit léto děti z města i z okolí a vyrůstají další generace, které budou vědět, co to je přežít v drsných podmínkách přírody na pokraji České Kanady, jak je důležité pomáhat si a být tady pro druhé. Pro některé je to tábor „jednou a dost“, někteří z nás tady vychovali svoje děti nebo je sem posílají „místo sebe“.

Před revolucí byl oddíl Střelka součástí 59. pionýrské skupiny při Základní škole v ulici Umělecká v Praze 7. Po revoluci jsme se stali součástí Duhy – sdružení dětí a mládeže pro volný čas, protože nám myšlenky a cíle této organizace byly nejbližší.

Při jednom z úklidů naší táborové klubovny jsme objevili kroniku Lišek. Vrátili jsme jí sice zakládajícím členům, ale ještě před tím jsme si jí alespoň okopírovali. Je to zajímavé čtení. Nezdá se vám, že je jedno, jestli jste byli dítětem v roce 1964 nebo jestli jste jím dnes?

30 let tábořiště – setkání bývalých členů oddílů Střelky