Když Modřany tančí 2018

Když se řekne „našel jsem poklad“ nemusí to nutně znamenat, že jste našli zlaté mince nebo drahé kameny, můžete najít i zdánlivě bezcenné věci, které pro někoho měly velký význam a vypovídají o tom, jaký byl život v dřívějších dobách. My jsme takový „papírový“ poklad, v podobě obsáhlé hudební pozůstalosti modřanského kapelníka pana Antonína Paška našli a rozhodli jsme se připomenout si staré časy v Modřanech. Pan Antonín Pašek a jeho syn působili se svojí dechovou kapelou ve stejné době, jako Jaromír Vejvoda; autor slavné Modřanské polky. Členem Paškovy kapely, byl také ředitel Modřanské hudební školy Ferdinand Benáčan, podle nějž je pojmenována jedna z ulic v Modřanech. K dispozici jsme měli sbírku notových záznamů, učebnic, textů, ale také dobové korespondence, zachovalých pozvánek a plakátů k sešlostem, tanečním zábavám, setkáním a oslavám, které se odehrávaly v Modřanech a blízkém okolí pod hlavičkami spolků nebo sportovních klubů.  Jedním z nejstarších spolků v Modřanech je Sokol, který v roce 2018 oslavil 120. let od svého založení, je stále aktivní a sdružuje členy od předškolního věku po seniory.

Protože někteří naši členové jsou zároveň členy Sokola, rozhodli jsme se společně uspořádat společenskou akci s programem, který vycházel z výše uvedených materiálů, dokumentů a výročí, a byl koncipován tak, aby zaujal a pobavil všechny věkové kategorie modřanských obyvatel.  V sobotu 22. září 2018 od 15:00 do 20:00 hodin proběhla po dlouhých přípravách slavnost „Když Modřany tančí“ ve Viničním domku v Chuchelské ulici.

Připravili jsme program k poslechu i k tanci, ve kterém vystoupila kapela Futur Swing, DJ Jiří Let s hudbou 30. let s nástrojovou improvizací, s taneční lektorkou si děti i dospělí v několika vstupech vyzkoušeli základy tanců, vystoupila Sokolská stráž, která slavnostním ceremoniálem předání sokolské stuhy celou akci zahájila. Otevřeli jsme expozici výše zmíněných plakátů, pozvánek a notových záznamů, retrospektivní výstavu modřanského Sokola a malou vzpomínku na modřanský odboj. Velký úspěch měla taneční skupina maminek Když dvě srdce tančí. Pro dámy byly k dispozici slečny kadeřnice, které na přání vytvořily účes, a vše skvěle fotografovala Katka Adášková. K občerstvení jsme napekli skvělé prezidentské bábovky, připravili škvarkovou a bylinkovou pomazánku s chlebem a okurkou s domácí limonádou, pivem a dobrým vínem.

Kromě dobrovolných členů našeho spolku Duha Střelka, nám všechny tyto aktivity pomohli zajistit firmy, které působí v Modřanech, tímto jim velmi děkujeme (MK Plexi, Kytary.cz a Nestlé). Finančně akci podpořila MČ Praha 12 a na přípravách se podílel Sokol Modřany a SOU kadeřnické v Karlíně.

Těšíme se na příští rok, protože to budou jistě Modřany opět tančit!